Sociolog, ca formare profesională, Anemarie are 14 ani de experiență în domeniul dezvoltării comunitare și organizaționale. A lucrat cu World Learning Inc., Banca Mondială, International Christian Charities (IOCC), Patriarhia Română și IREX, Misiunea Socială Diaconia în Republica Moldova. Este unul dintre primii profesionişti care a acţionat ca facilitator comunitar în mediul rural din România şi membru fondator al Asociaţiei Române de Dezvoltare Comunitară (ARDC). Ca unul din pionierii domeniului, Anemarie a realizat o muncă extensivă de teren, a livrat sesiuni de formare pentru adulţi, a furnizat asistenţă tehnică pentru dezvoltarea comunitară și dezvoltarea organizațională pentru structuri comunitare, coordonând totodată proiecte de anvergură regională şi naţională. A participat la structurarea RuralNet – prima rețea națională a organizațiilor și profesioniștilor în domeniul dezvoltării comunitare.