Dumitru lucrează de peste 10 ani pentru dezvoltarea comunităților din județul Prahova, având experiență atât în sectorul guvernamental, cât și în cel neguvernamental. În cei 8 ani de lucru în administrația publică locală, Dumitru a dezvoltat și implementat atât proiecte de infrastructură, cât și proiecte sociale în comunele Cărbunești și Ariceștii Zeletin. În sectorul nonguvernamental lucrează din anul 2000, când a participat la înfiinţarea Centrului Zonal pentru Educația Adulților Vălenii de Munte – o alternativă pentru politicile de dezvoltare a furnizorilor de educație permanentă. Dumitru a fondat, de asemenea, un ONG de tineret, Asociația pentru Tânărul European, cu sediul în comuna Cărbunești, care are ca principal scop dezvoltarea și diversificarea ofertei de servicii şi programe pentru tineret și formarea tinerilor în spiritul valorilor şi principiilor Uniunii Europene. În prezent, Dumitru lucrează ca Mentor-Formator în cadrul Asociației Comunelor din România și ca Secretar general și coordonator proiecte în cadrul Federației ONG Prahova, la a cărei înființare a contribuit. Din septembrie 2010, Dumitru lucrează ca facilitator comunitar pe județul Prahova în cadrul rundei a V-a a programului de dezvoltare de organizații comunitare “Învățare, Participare, Încredere”.