Roxana Florescu (anterior Mirciu) este unul dintre inițiatorii Fundației PACT și primul director al Fundației, în perioada 2006-2008. Roxana este pasionată de domeniul dezvoltării rurale și în ultimii 7 ani a fost parte din numeroase inițiative care și-au propus dezvoltarea comunităților rurale din România. Roxana a lucrat cu și pentru Allavida, Asociația Romană de Dezvoltare Comunitară, Fundația PACT, Fundația Principesa Margareta a României, RuralNet, Universitatea Babeș- Bolyai, Societatea Academică Română, Centrul de Resurse pentru Organizații Non-profit din Oltenia, Organizația Internațională pentru Migrație – Republica Moldova, UNDP- Serbia, Ce-Re, WYG Romania. Roxana a absovit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea București și un master în Asistență Socială la West Chester University of Pennsylvania.