Ne bucurăm să putem distribui o cercetare recentă a Centrului pentru Filantropie și Societatea Civilă(CUNY),  sumarizată în acest raport, „Susținerea societății civile: lecții din cinci fonduri comune în Europa de Est”(EN)

După 1990, fundațiile și agențiile guvernamentale americane și europene au investit într-o serie de parteneriate și trusturi pentru a sprijini societatea civilă din Europa Centrală și de Est, în regiunile baltice, în Balcani și în regiunea Mării Negre. Analiza impactului pe termen lung a acestor investiții este crucială, mai ales că mulți politicieni din aceste regiuni își măresc retorica societății anti-civile. Trei angajați ai fundațiilor americane de lungă durată se uită înapoi la moștenirea și impactul acestor finanțări și obțin o serie de lecții pentru practicienii care doresc să înțeleagă cum se pot susține cel mai bine societățile civile pe termen lung.